Gonty bitumiczne na nowym domu, czy to się nadal stosuje?

 

Jednym z najczęstszych pytań zadawanych przez właścicieli domów jest to, czy jako pokrycie swojego nowego domu powinni wybrać dach z gontu asfaltowego, znanego również jako gont bitumiczny, czy system dachowy z metalu. Dachy metalowe stają się coraz mniej popularne. Gont bitumiczny to pokrycie dachowe, które jest trwałe, wytrzymałe, estetyczne, a przy tym bardziej atrakcyjne cenowo niż dach z blachy stalowej.

Gont bitumiczny na nowym domu – zastosowanie gontu bitumicznego

Gonty asfaltowe są wykonane z cienkich arkuszy filcu asfaltowego, które zostały uformowane w ozdobne kształty i przymocowane do dachu za pomocą gwoździ lub zszywek. Gont asfaltowy jest wykonany z mieszaniny przemysłowego asfaltu, włókna szklanego, żywicy plastikowej i innych składników. Gonty asfaltowe są dostępne w różnych kolorach, fakturach i kształtach, dzięki czemu łatwo dopasować je do stylu domu. Gonty bitumiczne są bardzo trwałe i mogą przetrwać wiele lat, jeśli są prawidłowo zainstalowane i konserwowane.

Najbardziej oczywistą zaletą stosowania asfaltowych pokryć dachowych jest trwałość. Materiał ten wytrzymuje dłużej niż większość innych rodzajów pokryć dachowych, ponieważ bardzo dobrze znosi silne promieniowanie słoneczne, wiatr i deszcz. Ma również dobre właściwości izolacyjne, co oznacza mniejsze straty ciepła w miesiącach zimowych i mniejsze zyski ciepła w miesiącach letnich. Pomaga to znacznie obniżyć rachunki za energię w dłuższej perspektywie.

Gonty asfaltowe są popularnym wyborem dla właścicieli domów, ponieważ zapewniają wiele korzyści za przystępną cenę. Są one niedrogie w porównaniu z innymi rodzajami dachów, takimi jak łupkowe czy dachówkowe, ale nadal oferują dobrą trwałość i długowieczność. Kolejną zaletą gontów bitumicznych jest to, że są dostępne w szerokiej gamie kolorów, dzięki czemu właściciele domów mogą wybrać opcję, która będzie idealnie pasować do kolorystyki zewnętrznej ich domu. Gonty asfaltowe oferują również dobre właściwości izolacyjne, co czyni je idealnymi dla chłodniejszych klimatów, gdzie opady śniegu są powszechne w miesiącach zimowych. Ważne jest, aby zrozumieć, że gonty bitumiczne nie zawierają tylko jednego surowca. W rzeczywistości składają się one z wielu różnych materiałów, które łączy się ze sobą, aby uzyskać efekt końcowy.

Wszystkie właściwości fizyczne gontu bitumicznego sprawiają, ze z powodzeniem może on być stosowany na nowych budynkach. Trwałość i wytrzymałość gontu zapewni takie pokrycie dachowe, które przetrwa wiele lat. A estetyka wykonania i ciekawy wygląd sprawią, że budynek będzie wyglądał stylowo, a przy tym wyróżni się na tle innych domów.

Innowacyjne pokrycie dachowe – gont bitumiczny w użytku

Gonty asfaltowe to najbardziej rozpowszechniony rodzaj pokrycia dachowego stosowany w Ameryce Północnej. Składa się z kilku warstw, które są połączone w jedną całość. Gonty asfaltowe składają się z trzech warstw:

  • Dolna warstwa nazywana jest arkuszem bazowym i wykonana jest z maty z włókna szklanego nasyconej cementem asfaltowym. Blacha podstawowa stanowi izolację dla dwóch górnych warstw i zapobiega przedostawaniu się wilgoci do pokrycia dachowego przez szwy między gontami.
  • Warstwa wierzchnia składa się z różnego rodzaju granulek (szklanych lub mineralnych) zmieszanych z cementem asfaltowym, wodą, olejami i innymi żywicami, które po podgrzaniu w trakcie produkcji nadają każdej z nich inny kolor lub fakturę.
  • Najważniejszym elementem gontu bitumicznego jest asfalt użyty do jego produkcji, czyli warstwa środkowa. Asfalt jest rodzajem bitumu, który został zmodyfikowany poprzez dodanie innych substancji, aby nadawał się do wykorzystania w pokryciach dachowych.

Gont bitumiczny a stare pokrycie dachowe

Nie ma powodu, dla którego gonty nie mogą być układane na starych asfaltowych pokryciach dachowych. Jeśli poprzedni materiał jest w dobrym stanie, można go naprawić i oczyścić przed montażem. Gonty muszą być ułożone tak, aby zakrywały gwoździe i stykały się ze sobą w taki sposób, aby pasy asfaltu pod wpływem promieni słonecznych szczelnie połączyły warstwy w jednolitą, wodoodporną powłokę, która jest również odporna na wiatr. Podczas montażu można nałożyć dodatkową warstwę kleju, a newralgiczne miejsca na dachu podgrzać, aby nastąpiło pełne związanie. Gonty asfaltowe powinny być układane na membranie izolacyjnej lub papie podkładowej, która chroni izolację przed uszkodzeniem przez wilgoć i kondensację.