Gonty bitumiczne – realizacje 2022

 

Materiały dachowe można podzielić na trzy główne grupy: łupki mineralne, blachy oraz gonty bitumiczne. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety.

Gonty asfaltowe, znane również jako gonty bitumiczne, to ostatnio jeden z najpopularniejszych rodzajów pokryć dachowych. Znane są również jako dachówki asfaltowe, a wyróżnia je niski koszt i łatwość montażu. Sam materiał składa się z kilku warstw, które można łatwo zamontować na każdej konstrukcji dachu.

Gonty bitumiczne jako pokrycie dachowe – właściwości i zastosowanie

Wybór materiału na dach zależy od wielu czynników: budżetu, lokalizacji, estetyki i warunków klimatycznych. Ale jeśli zdecydujemy się zainstalować nowy dach na swoim domu, to najważniejsze jest to, jaki materiał wybierzemy. Gonty asfaltowe mają wiele zalet w porównaniu z innymi rodzajami materiałów pokryciowych: są niedrogie i trwałe, łatwe w montażu i naprawie. Gonty są najbardziej rozpowszechnionym na świecie rodzajem materiału na dachy.

Gonty asfaltowe istnieją już od ponad wieku, ale są bardzo popularne nawet dziś, zwłaszcza w Ameryce Północnej. Warto zauważyć, że ten rodzaj materiału jest wykorzystywany nie tylko w przypadku budynków mieszkalnych, ale również w celach przemysłowych, takich jak magazyny czy garaże.

Główną zaletą gontów asfaltowych jest ich niski koszt oraz łatwość montażu. Są to lekkie materiały, które nie wymagają specjalnego sprzętu, aby prawidłowo zainstalować je na swoim dachu. Gonty asfaltowe charakteryzują się długą żywotnością! Dzięki temu są niezwykle trwałe w porównaniu z innymi rodzajami dostępnych obecnie pokryć dachowych. Gonty asfaltowe to uniwersalny materiał dekarski, który stosuje się do pokrycia nowego dachu oraz przy renowacji istniejącego pokrycia. Gonty asfaltowe to długie pasy, które mają wcięcia w różnych kształtach, takich jak trójkąty, prostokąty i trapezy. Dzięki nim, po ułożeniu na dachu wyglądają jak rzędy dachówek.

Zalety gontu bitumicznego – dlaczego warto postawić na gont bitumiczny?

Pokrycia dachowe wykonane z gontów asfaltowych stosowane są od ponad 100 lat. Materiał ten jest jednym z najpopularniejszych rodzajów poszycia dachowego na dzisiejszym rynku. Można go znaleźć na domach mieszkalnych, garażach i innych budynkach.

Za pokryciem dachowym wykonanym z gontu asfaltowego przemawia wiele argumentów. Podczas deszczu czy gradu, dzięki pokryciu dachu gontem asfaltowym, można cieszyć się komfortem akustycznym. Materiał ten nie nagrzewa się zbytnio w słoneczne dni, dzięki czemu pomieszczenia na wyższych kondygnacjach budynku nie są gorące. Ponadto dach z gontu asfaltowego, w przeciwieństwie do dachu z dachówki, nie wymaga konserwacji i nie rdzewieje. Warto wziąć pod uwagę wszystkie te kwestie przy wyborze poszycia dachowego. Pokrycie dachowe wykonane z gontów asfaltowych to niezawodny i trwały wybór, który pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Dachy tego typu stały się w ostatnich latach bardzo popularne ze względu na niski koszt i łatwość zastosowania.

Kolejną zaletą gontów asfaltowych jest ich trwałość i wytrzymałość. Materiały te są odporne na uszkodzenia spowodowane przez deszcz, grad i wiatr, a także ogień, co sprawia, że idealnie nadają się do stosowania na dachach o dużej powierzchni. Są również odporne na promieniowanie ultrafioletowe, dzięki czemu bez problemu można je stosować na dachu przez wiele lat. Gonty asfaltowe mogą być montowane na różnych budynkach: domach mieszkalnych, obiektach przemysłowych, budynkach handlowych i innych. Nie wymagają specjalnych umiejętności ani narzędzi do montażu. Można je zamontować samodzielnie lub z pomocą fachowców, którzy zrobią to szybko i sprawnie.

Na pokryciu dachowym wykonanym z gontu asfaltowego można umieścić różnego rodzaju izolacje: wełnę mineralną, wełnę szklaną lub styropian ekstrudowany (EPS). Dzięki temu znacznie zwiększymy jego pojemność cieplną, co pozwoli zmniejszyć koszty ogrzewania w miesiącach zimowych, gdy na zewnątrz temperatura spada poniżej zera stopni Celsjusza.

Gont bitumiczny – realizacje 2022

Gont bitumiczny, dzięki swoim właściwościom fizycznym, trwałości i łatwości montażu jest bardzo uniwersalnym materiałem, który pozwala na zastosowanie na różnych konstrukcjach budynku. Z powodzeniem może być użyty zarówno na nowych, jak i starych budynkach. W przypadku dachów nowych, najczęściej jest układany na podkładzie z płyt OSB lub desek.

Gont bitumiczny to sposób na estetyczne, a przy tym bardzo trwałe, pokrycie dachowe nowego domu. Dach, oprócz walorów użytkowych, zachwyca swoim wyglądem.

Gonty bitumiczne sprawdzą się również doskonale nie tylko przy pokryciu dachów domków jednorodzinnych, ale także większych budynków. Gont może być tu ciekawą opcją ze względu na swoją atrakcyjną cenę, większa ilość dachu wymaga więcej materiału. A w przypadku gontów bitumicznych cena nie musi być tak wysoka.

Pokrycie dachowe z gontu bitumicznego sprawdza się również doskonale w przypadku drewnianych budynków. Tego typu materiał nie tylko zapewni trwałość pokrycia dachowego, ale również podkreśli styl budynku.